Opalarki elektryczne i akumulatorowe
( ilość produktów: 15 )Opalarka elektryczna sieciowa z regulacją temperatury o mocy 2000W Verto 51G517
Opalarka sieciowa o mocy 2300W Bosch Professional GHG 23-66 + akcesoria + walizka
Opalarka akumulatorowa Energy+ o zakresie temperatury 550 ºC Graphite 58G082 body
Opalarka elektryczna o mocy 1800 W STEINEL HL1820 S z regulacja temperatury 3 biegowa
Opalarka elektryczna o mocy 2000 W STEINEL HL1920 E z regulacja temperatury 3 biegowa
Opalarka sieciowa o mocy 2200W z regulacją temperatury LCD Steinel HL2020E
Opalarka sieciowa o mocy 1800W z regulacją temperatury Steinel HL1821S
Opalarka akumulatorowa Bosch Professional GHG 18V-50 + dysze
Opalarki - krotka charakterystyka
Opalarki to wydajne elektronarzędzia, które mogą być wykorzystywane do wielu różnych zastosowań. Z wyglądu przypominają nieco suszarki do włosów, a zasada ich działania jest bardzo podobna. To zdecydowanie niezbędny artykuł w każdym warsztacie samochodowym, garażu i firmie remontowej. Wybór odpowiedniej opalarki nie należy jednak do najprostszych - na rynku dostępnych jest wiele wariantów tych urządzeń i dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał z nimi styczności może okazać się bardzo trudny. W dalszej części postaramy się nieco przybliżyć czym są, jak działają i gdzie możemy wykorzystać opalarki. Ponadto podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu.
Jak działają opalarki?
Zasada działania większości opalarek jest dość prosta i niewiele różni się od tradycyjnej suszarki do włosów. Wbudowany wentylator zasysa powietrze z otoczenia, które przepływając przez kanał z grzałką nagrzewa się i przez dyszę wylotową wydostaje na zewnątrz. Standardowe opalarki nagrzewają powietrze do około 550°C - dlatego bardzo ważne jest zachowanie należytej ostrożności. Kontakt skóry z tak wysoką temperaturą może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Gdzie wykorzystuje się opalarki?
W przeciwieństwie do zwykłych suszarek - opalarki mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Doskonale sprawdzą się do zadań takich jak usuwanie powłok lakierniczych, lutowanie, montaż instalacji hydraulicznych, montaż folii na szyby, odmrażania szyb bądź osuszania farb i lakierów. Oczywiście, wszystkich zastosowań opalarek jest zdecydowanie więcej - to tylko wybrane z nich. Niemniej jednak, ich różnorodność stawia je jako funkcjonalne urządzenia, których nie może zabraknąć w żadnym warsztacie i firmie remontowej.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze opalarki?
Wybór odpowiedniego sprzętu może stanowić niemały problem, szczególni dla osób, które mają z nim styczność po raz pierwszy. W tej kwestii przyda się także znajomość kilku istotnych parametrów technicznych. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich i postaramy się udzielić praktycznych porad - po to, by wybór był w pełni świadomy i przemyślany.
Jaki rodzaj zasilania do opalarki?
Na rynku możemy spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami zasilania elektronarzędzi: zasilaniem sieciowym i akumulatorowym. Jedno i drugie ma swoje wady, jednak w przypadku opalarek korzystniejszy będzie wybór urządzenia z akumulatorem. Dlaczego? - otóż praca z opalarką i gorącym powietrzem powinna być maksymalnie swobodna i mobilna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że przypadkowo przepalimy przewód zasilający, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Okablowanie często przeszkadza także w swobodnej pracy, więc tutaj znowu punkt dla akumulatorów. Niemniej jednak na rynku istnieje wciąż szeroki wybór opalarek z zasilaniem sieciowym - ich główną zaletą jest brak ograniczenia czasowego. Jako iż procesy grzewcze powoduję bardzo duże zużycie prądu - praca na jednym akumulatorze może okazać się przytłaczająco krotka - dlatego albo zadbamy o wystarczający zapas akumulatorów albo musimy pokusić się o zakup sieciowego urządzenia.
Jaki zakres temperaturowy do opalarki?
Większość standardowych opalarek ogrzewa powietrze w zakresie od 0 do 550, maksymalnie 600°C taki zakres pozwala na skuteczne wykorzystywanie opalarek do większości zastosowań. Wytrzymałość temperaturowa tworzyw sztucznych to maksymalnie około 250°C, więc lutowanie nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Niektóre metale również wytrzymują do tej temperatury, dlatego za pomocą opalarek możemy uplastyczniać niektóre stopy aluminium i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że podawany przez producentów zakres jest maksymalny, mierzony bezpośrednio przy wylocie dyszy. W odległości kilku/kilkunastu centymetrów wartości te mogą być już znacznie mniejsze - jednakże w dalszym ciągu na tyle wysokie, że mogłyby doprowadzić do poważnego oparzenia.
Wybieraj opalarki od znanych marek!
Opalarka to jeden z tych produktów, który nie powinien budzić wątpliwości jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo - dlatego warto pochylić się nad ofertą od znanych marek takich jak: Bosch Professional, Graphite czy Makita. Firmy te często posiadają autoryzowane serwisy, a także nakładają na swoje produkty kilkuletnie gwarancje, dzięki czemu mamy pewność, że nasze urządzenie będzie solidne, bezpieczne i nie popsuje się przy pierwszym użyciu. Do najczęściej wybieranych przez klientów opalarek należą: Opalarka akumulatorowa Bosch Professional GHG 18V-50, Opalarka akumulatorowa Graphite Energy+ 58G082, oraz Opalarka sieciowa Makita HG6531CK - te i wiele więcej opalarek dostępnych jest na stronie bimex.pl!