Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Młoty udarowe kujące i wyburzeniowe

( ilość produktów: 6 )
Widok

Młoty kujące - czym są i do czego służą?

 

Młoty kujące to potężne urządzenia, które przeznaczone są do kucia w betonie, kamieniu, płytkach i wielu innych materiałach. Zdecydowanie można zaliczyć je do kategorii "ciężkiej" jeśli chodzi o elektronarzędzia - to prawdziwa gratka dla fanów wyburzania i demolki. Doskonale sprawdzą się do wykuwania ścian, rozbijania kafelków i płytek, wyburzania murów, kostki brukowej i wielu innych zastosowań. Na naszej stronie bimex.pl posiadamy szeroki wybór asortymentu od topowych producentów.

Młoty kujące - jakie są rodzaje młotów?

Młoty kujące (znane także jako młoty wyburzeniowe) zasadniczo dzielą się na dwie grupy: z udarem mechanicznym i pneumatycznym. Ta pierwsza grupa należy do zdecydowanej większości - urządzenia tej klasy specjalizują się głównie w przebijaniu ścian, a także wielu innych zastosowaniach. Młoty pneumatyczne posiadają wbudowany mini-kompresor, który odpowiada za wytwarzanie udaru i dostarczania dodatkowej mocy, potrzebnej do wyburzania.

Jak działa młot udarowy?

Młoty udarowe napędzane są najczęściej za pomocą specjalnego układu elektrycznego - co jednak najważniejsze, różnią się pod względem udaru - ten, jak już wspomnieliśmy, może być zarówno pneumatyczny, jak i mechaniczny. Sama idea pracy młota jest prosta - układ wprawia dłuto w ruch harmoniczny, które za pomocą drgań powoduje ubytek materiału. Udar odpowiada za dostarczenie dodatkowej energii, która zostaje wykorzystana do wygenerowania większej mocy. Energię udaru podaje się w dżulach [J] a dodatkowa energia oznacza dodatkową moc!

Udar mechaniczny to zazwyczaj zespół bijaka, który nawija sprężynę do momentu krytycznego, a w momencie napotkania oporu rozwija ją, tworząc udar i tym samym dodając dodatkową energię. Udar pneumatyczny z kolei zasila wbudowaną poduszkę powietrzną, która zapewnia dodatkowy moment udarowy. Młoty pneumatyczne stosowane są do wyburzania lub wykuwania nawet najtwardszych powierzchni.

 

Czym kierować się przy wyborze młota? 

 

Wybór odpowiedniego narzędzia to wyzwanie, któremu trudno sprostać nie mając podstawowej wiedzy na temat istotnych parametrów technicznych. Przed zakupem, warto więc zaznajomić się nieco z pojęciami takimi jak: moc, energia udaru i częstotliwość udaru. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich.

Moc - młoty kujące to urządzenia generujące bardzo dużą moc, z tego powodu są zasilane sieciowo (prądem z gniazdka). Większa moc oznacza także większą wydajność, co wynika wprost z definicji, gdzie moc to wykonana praca przez określoną ilość czasu.

Energia udaru - to dodatkowa energia dostarczana do układu, która generowana jest przez specjalny mechanizm udarowy. Energia udaru pozwala na osiągnięcie jeszcze większej efektywności i wydajności - to niezbędne w przypadku zaawansowanych zadań. Energia udaru określana jest w dżulach [J].

Częstotliwość udaru - niekiedy nazywana także prędkością udaru. To wielkość, która określa ile udarów zostało wytworzonych w określonym czasie - najczęściej jednej minuty.

Jaki uchwyt do młota?

Wybierając młot udarowy warto zastanowić się także nad uchwytem mocującym dłuto. Do najpopularniejszych typów należą zdecydowanie uchwyty SDS-Max, które są bardzo uniwersalne, dzięki czemu dużo łatwiej jest dobrać dodatkowy osprzęt. Kolejnym często używanym rodzajem uchwytu są uchwyty HEX. W przypadku wyboru sprzętu tej kategorii warto wybierać modele od topowych producentów - daje to gwarancję wysokiej jakości, a także często dostępu do bezpłatnego serwisu i dedykowanego osprzętu. Na stronie bimex.pl posiadamy ofertę marek takich jak: Graphite czy Bosch Professional. 

 

Młoty kujące - zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

 

Praca z młotem niewątpliwie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w postaci odpowiedniej odzieży spełniającej wymogi BHP. Dłuto uderza w twarde materiały z bardzo dużą częstotliwością a strzelające odłamki nie są rzadkością - warto zadbać o swój wzrok i ubezpieczyć się w solidne okulary ochronne, które ochronią nasze oczy przed wystrzelonym odłamkiem. Dobrą propozycją jest także kask ochronny, który jest obowiązkowy na każdym placu budowy.

pixel