Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nitownice akumulatorowe

( ilość produktów: 1 )
Widok

Nitownice - krótka charakterystyka 

 

Niektóre czynności, chociaż nie wymagają użycia dużej siły fizycznej, są typowymi "pożeraczami czasu" i zazwyczaj stanowią bardzo nużące i przy tym wyczerpujące zajęcie. Tutaj z pomocą przychodzi technologia, która od wieków służy przede wszystkim automatyzacji wszelkich prac i kolokwialnym ułatwianiu sobie życia. Do jednych z takich narzędzi należą między innymi nitownice, które automatyzują proces nitowania - czyli łączenia ze sobą dwóch niezależnych powierzchni.

Nitownice - czym są i dlaczego warto je stosować?

Nitownice to narzędzia przeznaczone do wbijania nitów w materiał, w celu połączenia ze sobą dwóch elementów. Nitownice dzielimy na nitownice ręczne, elektryczne i pneumatyczne. Każda z nich, chociaż przeznaczona do tego samego, sprawdzi się w nieco innych okolicznościach. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich.

Nitownice - rodzaje nitownic

Nitownice ręczne  - to najbardziej podstawowa grupa tych narzędzi, która doskonale sprawdzi się podczas drobnych prac, które nie wymagają wielkich nakładów czasowych ani fizycznych. Dłuższe zadania mogą okazać się nużące i bardzo męczące. Nitownice ręczne zdecydowanie lepiej sprawdzą się do łączenia ze sobą lżejszych materiałów, ponieważ nitowanie twardszych materiałów wymaga użycia większej siły. Tutaj z pomocą przychodzą dwie pozostałe grupy: elektryczne i pneumatyczne.

Nitownice elektryczne - jak sama nazwa wskazuje, ich praca wymaga dostarczenia energii elektrycznej. Najczęstszym źródłem zasilania nitownic są akumulatory litowo-jonowe - takie rozwiązanie pozwala na większą mobilność i wygodę podczas nitowania w nieporęcznych pozycjach. Co więcej, przez zastosowanie elektrycznego układu, siła wbijania nitów jest zdecydowanie większa niż w przypadku ręcznych narzędzi i może wynosić nawet 9000 N! Pozwala to na łączenie ze sobą dwóch bardzo twardych materiałów, takich jak różnego rodzaju metale.

Nitownice pneumatyczne - to narzędzia stosowanie głównie w profesjonalnych warsztatach, które generują ogromną siłę - wszystko dzięki zastosowaniu pneumatyki. Nitownice pneumatyczne wymagają podłączenia do zewnętrznego kompresora powietrza, który dostarcza pod ciśnieniem sprężone powietrze do układu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się we wszelkich warsztatach samochodowych i wszędzie tam, gdzie możliwy jest dostęp do sprężarki. 

Czym są nity?

Nity to niewielkie elementy konstrukcyjne, które mają za zadanie łączyć ze sobą dwie zupełnie niezależne powierzchnie, na przykład blachy, części maszyn i wiele innych. Wykonane są najczęściej z metali takich jak: stal, aluminium czy mosiądz. Każdy nit składa się z główki i szyjki a ich specyfikacji jest całe mnóstwo. Istotnymi parametrami samych nitów są przede wszystkim: długość i średnica, których odpowiedni dobór umożliwia lepsze spasowanie materiałów.

 

Nitownice - co warto wiedzieć przed zakupem?

 

Wybór odpowiedniej nitownicy może okazać się problematyczny, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, którymi warto kierować się podczas wyboru swojego sprzętu. Przede wszystkim, powinniśmy określić gdzie i do czego chcemy używać nitownicy, a dopiero potem zaznajomić się z podstawowymi parametrami. Jeżeli interesują nas sporadyczne prace w zaciszu własnego garażu - wybierzmy ręczne narzędzie, jeżeli planujemy jednak nitować twardsze materiały - pomyślmy nad elektrycznym bądź pneumatycznym układem. Kiedy określimy już charakter pracy, czas zaznajomić się z kilkoma podstawowymi parametrami, których znajomość pozwoli nam na świadomy wybór właściwego urządzenia.

Siła nitowania - to zdecydowanie najważniejszy parametr jeśli chodzi o nitownice. Określa z jaką maksymalną siłą możemy wbijać nity w materiał. Jednostką siły fizycznej jest Niuton [N] i w fizyce określa ona iloczyn masy i przyspieszenia danego ciała. Warto jednak pamiętać, że podawane przez producentów wartości są maksymalne i wyznaczane bez obciążenia. Niemniej jednak im większa siła, tym twardsze materiały możemy nitować.

Średnica nitów - to kolejny kluczowy parametr, który umożliwi nam dobór odpowiednich nitów do naszego urządzenia. W wielu przypadkach podawany jest zakres średnic, co pozwala na dostosowanie narzędzia do indywidualnych potrzeb. 

Długość skoku - ten parametr związany jest z długością samego nita. Należy zwrócić na to uwagę przy stosowaniu dłuższych nitów (20-30 mm), ponieważ długość nitu musi być mniejsza od maksymalnej długości skoku.

Pojemność akumulatora - to parametr istotny w przypadku akumulatorowych urządzeń, który bezpośrednio wpływa na możliwy czas pracy. Dla przykładu, w standardowym rozwiązaniu akumulator z napięciem wyjściowym 12 V i pojemnością 2 Ah umożliwia montaż około 300 stalowych nitów. Takie rozeznanie pozwala lepiej zorganizować swoją pracę. Nitownice akumulatorowe są ograniczone czasem pracy, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory.

pixel