Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nożyce do blachy elektryczne

( ilość produktów: 3 )
Widok

Nożyce do blachy - krótka charakterystyka 

 

Nożyce do blachy to wydajne elektronarzędzia, które jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do cięcia różnego rodzaju blach. Niekiedy stosuje się inne nazewnictwo i nożyce opisuje jako rozdzieraki do blachy, niemniej jednak tyczą się tego samego urządzenia. Niekiedy tego typu sprzęty stosuje się do przecinania kabli, jednakże nie jest do domyślne i preferowane zastosowanie. Akumulatorowe nożyce do blachy automatyzują proces cięcia niewielkich odcinków blachy. Przeznaczone są raczej do amatorskiego lub jednostkowego użytku aniżeli do wielkoseryjnych produkcji. Najczęściej wykorzystuje się je w warsztatach oraz zakładach obróbki plastycznej. Urządzenia te doskonale sprawdzą się do takich czynności jak rozcinanie blachy na mniejsze kawałki oraz obróbka rogów.

Czym są blachy? 

Blachy są wyrobem hutniczym, których główną cechą jest niewielka grubość - oznacza to, że blachy są na ogół cienkie, a zakres ich grubości waha się w przedziale od dziesiątych części milimetra do kilkudziesięciu milimetrów. Blachy najczęściej są wykonane z różnych gatunków stali, takich jak stale ferrytyczne czy austenityczne o niewielkiej zawartości węgla, a także aluminium. Po odpowiedniej obróbce zasilają wiele gałęzi przemysłu, takich jak budownictwo czy przemysł maszynowy. 

Jak działają nożyce do blachy?

Skoro wiemy już czym są i do czego służą, zastanówmy się jak działają. Nożyce do blachy swoim wyglądem mogą przypominać nieco szlifierki kątowe bądź urządzenia wielofunkcyjne. Zasada ich działania jest jednak zupełnie inna, ponieważ powierzchnie robocze nie są wprawiane w ruch obrotowy (jak w dwóch pierwszych przypadkach) tylko w ruch posuwisto-zwrotny (podobnie do wyrzynarek). Akumulatorowe nożyce do blachy składają się z dwóch noży, leżących w osi prostopadłej do korpusu. Górny nóż za pomocą specjalnego mechanizmu wprawiany jest w ruch posuwisto-zwrotny, a dolna krawędź pozostaje nieruchoma, stanowiąc element oporowy. W ten sposób, górna krawędź tnąca, która wykonuje suwy z bardzo dużą prędkością powoduje ucinanie blachy. Przez to linia cięcia składa się z bardzo wielu krótkich odcinków. Bardzo ważne jest też to, aby odpowiednio zabezpieczyć blachę podczas ucinania oraz dobrze ją usztywnić. Unikniemy w ten sposób powstawania wad obróbkowych, takich jak zwijanie blachy czy zadziory.

Najpopularniejsze zastosowania nożyc do blachy:

  • Obróbka narożników blach
  • Cięcie kształtowe blach  

Nożyce do blachy - na co warto zwrócić uwagę? 

 

Wybór odpowiedniego sprzętu często może przyprawić nas niemały zawrót głowy - dlatego warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi parametrami technicznymi, po to by mieć nieco większe rozeznanie i wiedzę na temat swojego sprzętu. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które warto znać przed zakupem nożyc do blachy.

Jaki rodzaj zasilania dla nożyc do blachy?

Na rynku możemy spotkać się z zasilaniem sieciowym oraz akumulatorowym. Zalety jednego rodzaju wynikają wprost z wad drugiego. Jeżeli chcemy cieszyć się dużą mobilnością - wybierzmy akumulator, jeżeli interesuje nas nieograniczony czas pracy - zdecydowanie wybierajmy spośród sieciowych urządzeń. W przypadku urządzeń akumulatorowych warto zadbać o dostateczny zapas akumulatorów, aby w przypadku rozładowania móc dokończyć wykonywaną pracę. Wykorzystanie akumulatorów umożliwia również zasilanie innych elektronarzędzi, zgodnie z zasadą: jeden akumulator - wiele urządzeń. 

Ważne parametry akumulatora

Jeżeli zdecydujemy się na akumulatorowe rozwiązanie musimy mieć na uwadze, że urządzenia najczęściej sprzedawane są jako body (bez akumulatora w zestawie). Z tego względu musimy poznać z jakim napięciem akumulatora współpracuje nasze urządzenie. Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność wyrażana w amperogodzinach. Na rynku najczęściej stosuje się pojemności 2 Ah i 4 Ah - im większa pojemność, tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu! 

Maksymalna grubość cięcia 

Maksymalna grubość cięcia może różnić się w zależności od materiału, dlatego warto stosować nożyce do blach o grubości minimalnie mniejszej niż maksymalna grubość cięcia nożyc. Przekraczanie do tej wartości może prowadzić do przeciążenia urządzenia albo (o ile w ogóle dojdzie do cięcia) bardzo słabej jakości wyrobów. Do najczęstszych wad blach należą:

  • Powstałe zadziory 
  • Skręcenie i pofałdowanie blachy 
  • Ostre krawędzie 

Wybieraj spośród topowych producentów! 

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zaopatrzyć się w produkty od topowych producentów - to gwarancja jakości i wielu dodatkowych możliwości! Często takie produkty objęte są wieloletnią gwarancją, dodatkowym i bezpłatnym serwisem, a także szerokim wyborem dedykowanego osprzętu!

pixel