Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hydropiaskowanie - wszystko co musisz wiedzieć! KARCHER

2022-09-30
Hydropiaskowanie - wszystko co musisz wiedzieć! KARCHER

Co to jest hydropiaskowanie?

Hydropiaskowanie – czyszczenie powierzchni przy pomocy materiału ściernego i wody.

Czyszczenie strumieniowo-ścierne. Hydropiaskowanie polega na dodaniu środka ściernego do strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Technika ta jest podobna do piaskowania na sucho. W tym przypadku ścierniwo wyrzucane jest jednak w strumieniu wody pod ciśnieniem. Zastosowanie cieczy w znacznym stopniu ogranicza pylenie. Dzięki temu możliwe, jest bezpieczne wykorzystanie np. piasku kwarcowego. Poza tym woda, zwiększa masę kruszywa, co przekłada się na lepsze efekty czyszczenia.

   Jedną z najpopularniejszych metod hydropiaskowania jest stosowanie profesjonalnej myjki ciśnieniowej, którą należy wyposażyć w specjalny zestaw. Dzięki temu ścierniwo jest zasysane przez lancę, a następnie łączy się ze strumieniem wody. Można także zastosować głowice rotacyjne, które wprowadzają ścierniwo w ruch wirowy wokół własnej osi, co skutkuje lepszymi efektami czyszczenia przy niskim ciśnieniu wody.

   Piaskowanie na mokro przy pomocy profesjonalnej myjki ciśnieniowej wymaga zastosowania specjalnej przystawki do piaskowania Kärcher oraz odpowiednich dla danego modelu urządzenia dysz. Dzięki temu możliwe jest podawanie ścierniwa w strumieniu wody pod wysokim ciśnieniem w celu usunięcia lakieru, rdzy, zgorzelin, spawów.

   Urządzenie do piaskowania na mokro szczególnie polecane jest do czyszczenia uciążliwych zabrudzeń, których usunięcie za pomocą zwykłej dyszy ciśnieniowej lub rotacyjnej, a nawet silnych środków chemicznych, jest niemożliwe. Ponadto zestaw posiada regulację ilości pobieranego ścierniwa, co zapewnia najlepsze efekty piaskowania oraz umożliwia czyszczenie delikatnych powierzchni bez ryzyka ich uszkodzenia.

 

Piaskowanie na mokro przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej Karcher HDS
Myjka ciśnieniowa Karcher do piaskowania

W jaki sposób zamontować urządzenie do piaskowania?

   Montaż urządzenia do piaskowania do myjki ciśnieniowej jest szybki i prosty. Wystarczy odkręcić dyszę lancy spryskującej i zamontować odpowiedni adapter, następnie podłączyć wąż transportujący materiał a końcówkę urządzenia umieścić w pojemniku ze ścierniwem. Pod wpływem dużego ciśnienia strumienia wody wytwarza się podciśnienie. W wyniku czego piasek jest zasysany przez wąż do wnętrza dyszy i wraz z wodą pod ciśnieniem uderza w czyszczoną powierzchnię skutecznie usuwając zabrudzenia.

   Piaskowanie na mokro za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego Kärcher wyposażonego w specjalne akcesoria jest proste i przynosi znakomite efekty. Doskonale nadaje się do usuwania wyjątkowo uporczywych zanieczyszczeń, takich jak: rdza, utwardzony osad, graffiti czy farba. Jest to także ekonomiczne rozwiązanie. Niewielkim nakładem finansowym można bowiem rozszerzyć zakres możliwości zastosowania myjki.

Do piaskowania potrzebujemy ścierniwo, najlepiej drobne o ziarnistości 0,2-0,8 mm, które poradzi sobie z czyszczeniem:

  • klinkieru
  • cegły
  • stali
  • twardego betonu

Ścierniwo renomowanej firmy Karcher dobrze usuwa rdzę jak i lakier bez jej uszkadzania.

Warto wspomnieć o środku do fosfatowania, który skutecznie chroni powierzchnie po piaskowaniu przez kilka dni. Takim środkiem jest Karcher RM 48 ASF.

Umożliwia odtłuszczanie i fosfatowanie w jednym cyklu roboczym. Zapewnia czasową ochronę antykorozyjną i przygotowuje podkład o dobrej przyczepności pod lakier. 

Polecane

pixel