Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klucze udarowe elektryczne i akumulatorowe

( ilość produktów: 33 )

Do czego potrzebny nam klucz udarowy?

 

Niezależnie od tego czy majsterkujemy w zaciszu własnego warsztatu, czy prowadzimy profesjonalną firmę lub warsztat samochodowy, zawsze znajdzie się konieczność odkręcenia śruby, która za nic w świece nie chce wyjść. Do takich zadań zostały stworzone klucze udarowe, których szeroki wybór dostępny jest na stronie bimex.pl, nie zwlekaj, wyposaż się w sprzęt od topowych producentów już dziś! 

Siła udaru - niezastąpiony asystent przy wkręcaniu i odkręcaniu śrub

Podczas odkręcania mocno zagnieżdżonych śrub lub wkręcania ich w twarde materiały, konieczne jest użycie dużej siły fizycznej. Dłuższa praca bywa męcząca i wyczerpująca, co znacząco obniża jej jakość. Tutaj z pomocą przychodzi mechanizm udarowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie siły potrzebnej do wkręcania i wykręcania śrub. Udar wprawia w ruch harmoniczny bijak, który uderza w dwa kołki. W momencie, kiedy bijak natrafia na opór - mechanizm zostaje rozłączony. Wrzeciono, w dalszym ciągu obraca się wokół własnej osi a sprężyna nawija się cofając przy tym bijak. Kiedy sprężyna osiągnie punkt krytyczny zostaje ponownie zwolniona wytwarzając udar. Cały proces dzieje się w pętli pracy klucza - takie rozwiązanie znacząco zmniejsza siłę potrzebną do wkręcenia bądź wykręcenia śrub.

Klucze udarowe - jakie są rodzaje mechanizmów udarowych? 

Producenci w celu urozmaicenia swoich produktów i dostosowania ich do zróżnicowanych potrzeb oparli swoje klucze na trzech głównych mechanizmach udarowych: Twin Hammer, Pin Clutch i Pin Less. Każdy z nich sprawdzi się do innego rodzaju zastosowań. Poznaj nieco bliżej każdy z nich! 

Twin Hammer - ideą tego mechanizmy jest zastosowanie dwóch bijaków, które obracają się wokół wrzeciona. Taka konfiguracja pozwala osiągnąć wysoki moment obrotowy na samym początku pracy, kiedy urządzenie potrzebuje największej mocy. Budowa tego mechanizmu jest oparta minimalizmie, dzięki czemu nie ma problemów z serwisowaniem kluczy. Doskonale sprawdzi się podczas dłuższych prac montażowych.

Pin Clutch - charakteryzuje się tym, że największą efektywność osiąga w momencie, kiedy moment udarowy jest bardzo wysoki. Mechanizm ten składa się z dwóch trzpieni wykonanych najczęściej z wytrzymałej stali hartowanej. W przeciwieństwie do Twin Hammera, Pin Clutch rekomendowany jest do nieco krótszego czasu pracy.

Pin Less - w tym systemie, całkowita moc uzyskiwana jest za pomocą młota zamkniętego pod obudową urządzenia. Największy przyrost mocy wytwarzany jest na samym początku pracy, dlatego ten mechanizm dedykowany jest głównie dla ciężkich i zaawansowanych zadań montażowych. 

 

Klucz udarowy - pneumatyczny czy elektryczny? 

 

Stając przed wyborem odpowiedniego klucza udarowego zestawiamy się z dwoma skrajnie różnymi rodzajami tych narzędzi. Na rynku dostępne są dwa typy kluczypneumatyczne i elektryczne. Te pierwsze wykorzystywane są raczej w profesjonalnych warsztatach, ponieważ wymagają podłączenia odpowiedniego osprzętu w postaci sprężarki. Ta druga grupa stanowi zdecydowanie szerszą flotę.

Elektryczne klucze udarowe, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są energią elektryczną, w znacznej części przypadków pochodzącej od akumulatora. Do zasilania tych elektronarzędzi najczęściej stosuje się akumulatory o napięciu zasilania 12 V oraz 18 V. Mimo tego, iż czas użytkowania akumulatorowych odpowiedników jest ograniczony, to nadal stanowią one bardzo silną grupę - bez zbędnego okablowania są bardziej poręczne i mobilne.

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem klucza z napędem elektrycznym, warto pochylić się nad urządzeniem z silnikiem bezszczotkowym. Silniki bezszczotkowe to bardziej zaawansowane technologicznie jednostki od swoich szczotkowych kuzynów. Ich parametry pozwalają na jeszcze lepsze osiągi!  

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klucza udarowego?

 

Wybór właściwego narzędzia może okazać się bardzo problematyczny - ilość ofert przysparza o zawrót głowy, a dla osoby, która nie posiada wystarczającej wiedzy technicznej, wiele pojęć może okazać się zagmatwanych i niezrozumiałych. Dlatego poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad na temat tego, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu klucza udarowego. 

Maksymalny moment obrotowy - to maksymalna siła, jaką może wytworzyć jednostka napędowa. Im większy moment obrotowy, tym większa siła i wydajniejsza praca. Jednostką momentu obrotowego (czasami nazywanego momentem siły) są niutonometry [Nm].

Prędkość udaru - to prędkość z jaką bijak/młot uderza w kołki. Im większa prędkość udaru, tym większa wydajność urządzenia i mniejsza siła fizyczna, jakiej musimy użyć do przykręcenia śruby. Prędkość udaru wyraża się w liczbie udarów na minutę [ud/min].

Prędkość obrotowa - to wielkość, która opisuje ile razy wrzeciono obróciło się w określonym czasie, najczęściej jednej minuty. Jednostką prędkości obrotowej są obroty na minutę [obr/min]. 

Czasami warto także zakupić sprzęt od sprawdzonego producenta - wówczas mamy stuprocentową pewność, że urządzenie będzie najwyższej jakości. Ponadto, topowe marki często oferują długoletnie gwarancje, serwis a także całą gamę dodatkowego osprzętu. Na stronie bimex.pl oferujemy szeroki wybór najlepszych marek, takich jak: Bosch ProfessionalMakita czy Milwaukee.

pixel