Śruby
( ilość produktów: 525 )M10x170 Śruba z podsadzeniem z łbem grzybkowym zamkowa DIN 603 KL. 5.8 ocynkowana
- z22
Śruby - krótka charakterystyka
Śruby to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych gwintowanych elementów montażowych. Nic więc dziwnego, że stanowią solidną grupę artykułów metalowych, a ich rodzajów i wariantów jest całe mnóstwo. Obecnie producenci dostosowują śruby do różnych zastosowań oraz materiałów - wszystko po to, aby maksymalnie dopasować się do potrzeb klientów i umożliwić stosowanie wydajnych połączeń. Każda śruba składa się z łba oraz trzonu, na którym znajduje się gwintowanie. Gwint może występować na całej długości trzonu bądź tylko na jego części. Na naszej stronie znajdziecie Państwo wiele różnych wariantów śrub montażowych - to doskonała okazja, aby zapoznać się z ofertą!
Do czego służą śruby?
Jak już ustaliliśmy, śruby to zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych elementów montażowych - dzięki gwintom tworzą trwałe i wydajne połączenia szczególnie w materiałach takich jak drewno czy niektóre metale lub inne surowce. Na ogól są zdecydowanie grubsze od nitów dlatego doskonale sprawdzą się do łączenia elementów konstrukcyjnych poddanych dużym obciążeniom. Połączenia śrubowe są bardzo wytrzymałe. Reasumując, śruby wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność połączenia konstrukcji budowlanej. Do połączeń śrubowych bardzo często stosuje się także podkładki, które zwiększają sprężystość i pozwalają rozłożyć naprężenia.
Jakie są rodzaje śrub?
Śruby różnią się od siebie głównie ze względu na kształt - zarówno trzonu jak i łba. Trzon może być w całości gwintowany lub tylko częściowo. Do podstawowych rodzajów śrub należą jednak:
- Śruby imbusowe DIN 912 - śruby imbusowe najczęściej wykorzystywane są w przemyśle budowlanym do wykonywania trwałych połączeń konstrukcyjnych. Ponadto, często wykorzystywane są także do skręcania mebli.
- Śruby motylkowe DIN 316 - często nazywane także śrubami skrzydełkowymi, powszechnie stosowane min. w statywach, szynach teleskopowych, ściankach wystawowych oraz modułowych stoiskach targowych.
- Śruby stożkowe DIN 7991 i DIN 965 - śruby te powszechnie stosowane są w motoryzacji, zakładach ślusarskich oraz przy budowie maszyn. Ponadto, często wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest licowanie śruby z materiałem,
- Śruby sześciokątne DIN 931 i DIN 933 - śruby z sześciokątnym gwintem mają szerokie zastosowania - od budowy maszyn po różnego rodzaje prace budowlane.
- Śruby zamkowe DIN 603 - śruby (najczęściej z łbem grzybkowym), wykorzystywane są do łączenia materiałów konstrukcyjnych wykonanych z drewna.
Z czego wykonane są śruby?
Śruby jako elementy konstrukcyjne muszą sprostać wielu wymaganiom - dlatego wymaga się od nich, aby były odpowiednio wytrzymałe i jednocześnie plastyczne - po to, aby przenosić obciążenia. Z tego względu, śruby wytwarza się ze stalowych prętów, które poddaje się procesom obróbkowym takim jak np. gwintowanie. Śruby mogą być wykonane ze stali nierdzewnej oraz ocynkowane - takie zastosowanie pozwala na ochronę przed korozją i w efekcie zdecydowanie dłuższą żywotność połączenia.