Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Frezarki do metalu, drewna

( ilość produktów: 6 )

Frezarki - krótka charakterystyka

Frezarki to urządzenia przeznaczone do obróbki ubytkowej, przystosowane głównie do materiałów takich jak drewno, tworzywo sztuczne bądź niektóre metale lekkie. Obrabiarki te doskonale sprawdzają się podczas precyzyjnego wykonywania otworów, rowków czy profili w materiale obrabianym, dlatego są fantastyczną propozycją dla osób, które uwielbiają majsterkować w zaciszu własnego garażu. Na stronie bimex.pl posiadamy szeroki wybór asortymentu, który możesz dopasować, do swoich indywidualnych preferencji. Poniżej podpowiemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę

Jak działa frezarka? 

Zdecydowana większość frezarek napędzana jest wbudowanym silnikiem elektrycznym. Za jego pomocą obracane jest wrzeciono, do którego mocuje się narzędzia frezarskie - frezy. Te, wykonane są najczęściej z twardych, wytrzymałych i przede wszystkim - odpornych na ścieranie materiałów, takich jak np. stale szybkotnące (HSS -High Speed Steel), stale kobaltowe, a niekiedy nawet węgliki spiekane. W przypadku nieprzemysłowych obrabiarek, najczęściej są to jednak stale narzędziowe. To właśnie frezy mają bezpośredni kontakt z materiałem obrabianym, a po kontakcie z nim, na skutek tarcia dochodzi do powstawania ubytków w przedmiocie, który, przy odrobinie wprawy, może nabrać wiele imponujących kształtów. 

Frezarki - podział frezarek i rodzaje frezowania

W tym miejscu warto wspomnieć o kilku rodzajach frezarek dostępnych na rynku. Zdecydowanie, do największej, najbardziej popularnej i uniwersalnej grupy frezarek należą frezarki górnowrzecionowe, w których wrzeciono ustawione jest z góry, prostopadle do przedmiotu obrabianego. Sam proces frezowania możemy podzielić na frezowanie czołowe i walcowe.

Frezowanie czołowe - z frezowaniem czołowym mamy do czynienia w momencie, gdy frez styka się z powierzchnią obrobioną czołem (powierzchnią czołową). Taki rodzaj frezowania umożliwia precyzyjne wykonywanie otworów bądź profili w przedmiotach.

Frezowanie walcowe - jak sama nazwa wskazuje, frezowanie walcowe polega na tym, że to powierzchnia walcowa frezu styka się z przedmiotem obranianym. Ten rodzaj frezowania doskonale sprawdzi się podczas zaokrąglania, profilowania krawędzi i fazowania.

Frezarki - na co warto zwrócić uwagę?

W przypadku wyboru odpowiedniej frezarki należy zwrócić szczególną uwagę na kilka technicznych parametrów, które w kontekście frezarek wydają się być kluczowe. Przede wszystkim, powinniśmy zastanowić się, czy potrzeby nam sprzęt do pracy w warsztacie, czy coś bardziej mobilnego, pozwalającego na dużą swobodę ruchu. W takim wypadku warto rozważyć zakup frezarki zasilanej energią elektryczną z akumulatora. To rozwiązanie nakłada jednak na nas pewien limit, jakim jest ograniczony czas użytkowania. Nikt chyba nie lubi, kiedy podczas obróbki urządzenie niespodziewanie kończy swoją pracę - jeżeli zdecydujemy się na zakup akumulatorowej frezarki, warto zaopatrzyć się także w zapasowe akumulatory, aby tak irytujące sytuacje nie miały miejsca. 

Większa moc - większe możliwości!

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest moc urządzenia. Moc w przypadku elektronarzędzi praca, jaką wykona energia elektryczna, w określonym przedziale czasu. Oznacza to, że urządzenia o większej mocy są bardziej wydajne, ale jednocześnie potrzebują więcej energii, co w przypadku akumulatorowych odpowiedników wiąże się ze znacznie krótszym czasem pracy.

Oprócz mocy, istotna jest także prędkość obrotowa, wyrażana w obrotach na minutę [obr/min]. Jak wynika z jednostki, prędkość obrotowa mówi nam o tym ile pełnych obrotów wykona wrzeciono z frezem w ciągu jednej minuty.

Diabeł tkwi w szczegółach!

Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach - spośród wielu ofert dostępnych dostępnych na rynku trudno jest wybrać jeden produkt, który jednocześnie spełni wszystkie nasze oczekiwania, a do tego będzie kosztował mniej niż planowaliśmy wydać. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego ciągle prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowszych udogodnień, które mają maksymalnie podnieść komfort naszej pracy. 

Jednym z takich rozwiązań jest możliwość integracji obrabiarki z odkurzaczem. Połączenie frezarki z odkurzaczem przemysłowym jest niezwykle wydajnym rozwiązaniem, ponieważ powstałe wióry są na bieżąco zasysane, dzięki czemu utrzymujemy porządek a także odpowiednią higienę w miejscu pracy. 

Z racji tego, iż frezarki nieprzemysłowe to urządzenia mobilne, producenci dbają o to, aby były możliwie kompaktowe a przy tym stabilne i pewne w dłoni. Ponadto, często do zestawu dołączany jest niezbędny osprzęt do frezarek, np. prowadnice, które umożliwiają proste prowadzenie narzędzia i tym samym precyzyjną obróbkę.

Czasami również, warto zastanowić się nad wyborem producenta - najlepiej wybierać tylko znane i sprawdzone marki, które oferują swój serwis, gwarancję na sprzęt a także wiele dodatkowych akcesoriów i osprzętu. Zakup od sprawdzonego producenta to gwarancja jakości - wszystko po to, by móc cieszyć się swoim sprzętem przez długie lata. Na stronie bimex.pl oferujemy wybór frezarek od topowych marek z branży elektronarzędzi, takich jak: Bosch Professional, Makita, czy Festool.

pixel