Latarki budowlane i warsztatowe
( ilość produktów: 13 )Bosch lampa latarka akumulatorowa LED Bosch Professional GLI 18V-2200 C body korpus
Latarka akumulatorowa led z wyjściem USB Energy+ 18V Graphite 58G025 body
Latarka czołowa akumulatorowa USB Milwaukee L4 HL-VIS-301
Lampa latarka akumulatorowa LED 14,4 V / 18 V Makita DML802Z
Latarka czołowa akumulatorowa Neo Tools USB 600 lm CREE XPG3 LED 99-027
Latarki - krótka charakterystyka
Trudno wyobrazić sobie świat bez światła - to dlatego latarki i lampy robocze stanowią tak silną grupę dodatkowego osprzętu. Ludzkie oko potrzebuje około 1-1,5 h do pełnej adaptacji w ciemności, niemniej jednak, praca w złych warunkach oświetleniowych jest niekorzystna, zarówno dla zdrowia, jak i jakości tej pracy. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia poprawisz widoczność w miejscu pracy. Skorzystaj z bogatej oferty lamp roboczych na stronie bimex.pl i ciesz się lepszą wydajnością pracy już dziś!
Latarka a lampa robocza - porównanie
Ustaliliśmy już, że zarówno latarki, jak i lampy robocze służą do wydajnego oświetlenia miejsca pracy, przyjrzyjmy się więc nieco bliżej każdemu z tych typów. Mimo wielu podobieństw i w zasadzie tego samego zastosowania różnica między latarką a lampą roboczą jest kolosalna. Latarki to przede wszystkim urządzenia mobilne, które bardzo często można zintegrować bezpośrednio z elektronarzędziem. Emitowane światło jest punktowe i w wielu przypadkach możemy regulować jego zakres, tak, aby naświetlić jeden punkt.
Połączenie latarki z innym narzędziem gwarantuje dużo lepszą widzialność nawet w bardzo słabych warunkach oświetleniowych i co więcej - naświetla bezpośrednio przestrzeń roboczą i nie powoduje powstawania cienia. O mobilności latarek świadczy również fakt, że najczęściej są to urządzenia akumulatorowe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się podczas pracy, w których dostęp do elektryczności jest mocno utrudniony.
W przypadku lamp roboczych sytuacja jest nieco inna - są to przeważnie urządzenia stacjonarne. Lampy robocze emitują strumień świetlny, który rozchodzi się w bardzo szerokim zakresie kątów - dzięki temu naświetlona jest zdecydowanie większa powierzchnia. Jednakże, umiejscowienie ich na ziemi może powodować powstawanie cienia, który przy sztucznych i słabych warunkach oświetleniowych jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Lampy robocze mogą być zasilanie sieciowo (np. halogeny) bądź akumulatorowo.
Co to są lumeny - jaka moc światła będzie optymalna?
Lumen to jednostka określająca ilość światła jaką emituje latarka, lampa i każde inne urządzenie będące źródłem promieni widzialnych. Lumeny są ściśle związane z mocą światła. Należy jednak pamiętać, że im większa moc, tym większe zużycie prądu - a w przypadku urządzeń akumulatorowych - krótszy czas pracy. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory, tak aby uniknąć niespodziewanej sytuacji i tym samym pracy w słabych warunkach oświetleniowych.
Latarki - gdzie się wykorzystuje latarki i lampy robocze?
Latarki i lampy robocze wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie warunki oświetleniowe nie pozwalają na wydajna i efektywną pracę. Ludzkie oko przy niekorzystnym świetle znacznie szybciej się męczy a my odczuwamy uczucie piasku w oczach. Co więcej, oświetlenie robocze (akumulatorowe) sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dostęp do elektryczności jest utrudniony. Przykłady zastosowań to: prace remontowe, naświetlanie poddasza, prace w kanałach samochodowych i wiele, wiele innych.
Latarki - czym kierować się przy wyborze oświetlenia?
Kiedy zdecydujemy się już na zakup latarki warto wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze. Przede wszystkim będą interesować nas parametry takie jak: moc, strumień światła i rodzaj zasilania.
Moc światła [W]- wielu osobom wydaje się, że moc żarówki określa to, jak mocno świeci. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ moc światła to ilość zużytej energii elektrycznej przez źródło światła. Stąd wiadomo, że im większa moc, tym większe zużycie prądu. Na szczęście współczesne oświetlenie bazuje na diodach elektroluminescencyjnych (led), które są bardziej wydajne, a nie na żarówkach, które kolosalną część energii zamieniały na ciepło.
Strumień światła [lm] - to zakres światła jaki emituje źródło. Pozwala określić jak mocno dana latarka będzie świecić co pozwoli oszacować, czy wystarczy to na nasze potrzeby. Jednostką strumienia świetlnego są lumeny.
Rodzaj zasilania - tutaj do wyboru mamy zasilanie sieciowe (prądem z gniazdka) bądź akumulatorowe. Zasilanie sieciowe ma tę zaletę, że nie jest ograniczone żadnym limitem czasowym, wymaga natomiast stałego dostępu do elektryczności, który w przypadku niektórych prac budowlanych może być mocno ograniczony. Zasilanie akumulatorowe zapewnia większą mobilność i wygodną pracę bez zbędnego okablowania.