Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sekator, niezbędnik ogrodnika. Jaki wybrać?

2023-03-06
Sekator, niezbędnik ogrodnika. Jaki wybrać?

Wiosna to czas, gdy po długiej, zimowej przerwie, nasze ogrody budzą się do życia. Warto więc już teraz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak grabie, szpadle i łopaty, kosiarki, piły czy niepozorne sekatory, będące podstawowym wsparciem w całym sezonie. Przed zakupem sekatora koniecznie zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów!

Przede wszystkim liczy się jakość wykonania. Solidne ostrza i prosta konstrukcja to elementy, które zapewnią efektywną, a zarazem wygodną pracę. Ostrze sekatora może być wykonane z różnego rodzaju materiałów, zazwyczaj jest to jednak wysokogatunkowa stal, odporna na korozję i pracę w trudnych warunkach. Sekatory gorszej jakości pokrywane są warstwą antykorozyjną, która często podczas pracy, czy też ostrzenia, będzie stopniowo zanikać prowadząc do korozji narzędzia. W związku z tym wydaje się, że  już na początku warto zadbać o dobrej jakości sprzęt, który posłuży nam przez długie lata i oszczędzi zbędnego wysiłku.

Wybierając sekator do ogrodu, poza jakością weź pod uwagę swoje potrzeby pielęgnacyjne, dobierz narzędzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. 

Jaki więc sekator wybrać?

 

Sekator nożycowy - posiada dwa ostrza i wykorzystywany jest głownie do cięcia pędów młodych i miękkich. Przy jego użyciu można usuwać także zwiędłe kwiaty, zioła czy niezdrewniałe pędy bylin. Taki zabieg stymuluje wzrost roślin i poprawia ich kondycję. 

Sekator kowadełkowy - posiada jedno ostrze, które dociskając gałąź do kowadełka przecina ją. Nadaje się do twardych materiałów, ponieważ, zastosowany na miękkim miażdży przecinaną powierzchnię. Stosuje się go do cięcia starszych, zdrewniałych pędów.

Sekator dwuręczny - czasem jedna ręka to za mało. Gdy chcemy przycinać większe pędy lub gałęzie,  warto zaopatrzyć się sekator obsługiwany oburącz. Ma długie ramiona, dlatego pozwala dotrzeć do trudniej dostępnych pędów, np. wrastających do wnętrza korony drzewa.

Taki sekator może być dodatkowo wyposażony w teleskopowo wysuwane rączki, dzięki, którym przy szczególnie trudnych cięciach jeszcze bardziej zwiększymy siłę nożyc. Dobrze, uchwyty wykonane są z gumy, pianki lub tworzywa, unikniemy wówczas nadmiernego pocenia się rąk.

 

Sekator teleskopowy - zwany też sekatorem tyczkowym dzięki bardzo długiej i niekiedy dodatkowo rozsuwanej rączce (tyczce) będzie doskonałym sekatorem do cięć na dużych wysokościach. Niektóre modele potrafią mieć zasięg nawet kilku metrów.

Ponadto niewielka waga wykonanego z aluminium narzędzia, minimalizuje nasze zmęczenie podczas pracy. Dodatkowo wiele sekatorów teleskopowych wyposażono w demontowaną piłę, która pozwala przyciąć gałęzie zbyt grube dla cięcia sekatorem teleskopowym.

Polecane

pixel