Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wertykulacja trawnika, na czym polega i kiedy wykonać?

2023-03-09
Wertykulacja trawnika, na czym polega i kiedy wykonać?

Na czym polega wertykulacja trawnika?

To istotny punkt wiosennej pielęgnacji ogrodu. Wykonanie tego zabiegu przywraca dobrą kondycję naszej murawie, przechodzi ona swego rodzaju lifting, odzyskuje soczyście zielone ubarwienie i nabiera sił na kolejny sezon. Wykonanie zabiegu  gwarantuje lepszy dostęp do wody, światła słonecznego, a także powietrza. Już jeden zabieg wertykulacji w sezonie, pozwala oczyścić murawę z nadmiaru filcu, czyli splątanych części obumarłych roślin, mchu, patyków czy resztek liści. Jego nadmiar jest najczęstszą  przyczyną rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. 

Czym wykonać wertukulację?

Ręczna wertykulacja przy użyciu grabi jest męczącym zabiegiem, wymagającym użycia siły rąk. Zabieg wymaga precyzji, stąd do jego wykonania wykorzystuje się narzędzie o ostrych zębach, które jest w stanie naciąć darń do głębokości od 5-30mm. My zdecydowanie polecamy wertykulator mechaniczny, wyglądem przypominający kosiarkę, który pozwoli zaoszczędzić czas oraz energię, wykonując zbieg z dużą precyzją. Możesz wybrać zalecany do większych powierzchni wertykulator spalinowy, wygodny ze względu na brak kabla, oraz oferujący dużą moc. Druga opcja, to wertykulator elektryczny dedykowany do małych i średnik trawników, charakteryzujący się cichą pracą silnika, a także brakiem emisji spalin. 

Jak i kiedy wykonać wertykulację?

Najlepszym terminem do wykonywania tej czynności jest druga połowa marca, lub początek kwietnia, gdy trawa jest gotowa do pierwszego koszenia. Zbyt wcześnie wykonany zabieg może uszkodzić młode pędy i zahamować prawidłowy wzrost. Od czego zacząć?

  • Uprzątnij trawnik, pozbądź się chwastów i mchu, skoś nisko trawę, zalecana wysokość to 15 mm.
  • Zwróć uwagę na wilgotność podłoża, aby nie było zbyt suche lub nadmiernie mokre. Pierwsze nacięcie powinno być płytkie od 5-10mm. Kolejne głębsze od 10-15mm nacięcie należy wykonać w poprzek pierwszego toru wertykulacji. Aby pozbyć się filcu wykonaj kolejne trzecie nacięcie, zyskasz wtedy pewność, że zabieg jest zrobiony z dużą dokładnością.
  • Po wertykulacji warto ponownie oczyścić trawę z resztek filcu i korzeni za pomocą grabi
  • Dosiej trawę, jeżeli uznasz, że po zimie przerzedziła się.
  • Zastosuj nawóz do trawy.
  • Na koniec obficie podlej murawę.

Znasz już odpowiedzi na powyższe pytania, więc do dzieła !

Polecane

pixel