Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompy do ogrodu i nie tylko - wszystko co musisz wiedzieć!

2022-08-16
Pompy do ogrodu i nie tylko - wszystko co musisz wiedzieć!

Do czego służą pompy - czyli po co mi pompa? 

Pompy to urządzenia elektryczne, które najprościej mówiąc - umożliwiają wypompowywanie wody ze studzienek oraz przepompowywanie jej z miejsca na miejsce. Oczywiście, na rynku istnieje wiele różnych rodzajów pomp, które różnią się od siebie pod względem zastosowań i charakterystyki. Najczęściej pompy wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przetransportowania znacznych ilości wody. Mowa tu np. o pobieraniu wody ze studzienki, która może zostać wykorzystana do podlewania ogródka i zraszania sadzonek. Kolejnym bardzo częstym powodem, dla którego decydujemy się na zakup tego urządzenia jest wypompowanie wody z zalanego pomieszczenia. Niektóre egzemplarze wyposażone są nawet w rozdrabniacz, którego zadaniem jest filtracja i rozdrabnianie większych zanieczyszczeń po to, by nie spowodować zatkania pompy. W zależności od potrzeb możemy więc wybrać odpowiedni sprzęt - poniżej przedstawiamy krótki opis każdego z nich. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem pomp - na naszej stronie bimex.pl posiadamy ich kompleksowy wybór, nie czekaj i zapoznaj się z ofertą już dziś!

Co do studni? - pompy głębinowe! 

Pompy głębinowe to doskonałe rozwiązanie do Twojego ogrodu lub działki. Przeznaczone są do pobierania wody z wód podziemnych, studni oraz niewielkich zbiorników wodnych. Samo urządzenie przypomina nieco kawałek tuby, dzięki czemu świetnie sprawdza się w wąskich miejscach. Pompy głębinowe przystosowane są do czystej i zimnej wody, w której nie występują zanieczyszczenia.

Po co pompa głębinowa?

Pompy głębinowe to urządzenia, które wytwarzają ciśnienie, dzięki czemu mogą pompować wodę z dużych głębokości, a później wykorzystywać ją do podlewania i zraszania roślin czy trawy. Dlatego pompy głębinowe najchętniej wybierane są właśnie przez użytkowników indywidualnych, do ogrodu lub domków letniskowych.

W przypadku zakupu tego rodzaju pompy warto zwrócić uwagę na maksymalną wysokość podnoszenia oraz wykresy, które pozwalają zwizualizować wydajność w zależności od wysokości podnoszenia. W praktycznie każdym przypadku pompa posiada największą wydajność przy minimalnej wysokości podnoszenia - bardzo istotna jest także długość przewodu zasilającego, a także dodatkowe wyposażenie, które zabezpiecza urządzenie przed pracą na sucho. 

Pompy zatapialne - do brudnej i czystej wody 

Pompy zatapialne to jedna z najpopularniejszych i najliczniejszych grup wśród tego typu urządzeń. W tej kategorii znajdziemy urządzenia zarówno do czystej, jak i bardzo brudnej wody (w tym także do ścieków i szamba). Generalnie pompy zatapialne służą do przepompowywania wody, tzn. transportowania jej z jednego miejsca do drugiego. Najczęściej wykorzystuje się je do odwadniania zalanych pomieszczeń - nie sprawdzą się do zasilania instalacji wodnych, których zadaniem jest zraszanie trawnika i kwiatów. Same pompy zatapialne możemy podzielić na dwa rodzaje: pompy zatapialno-ściekowe i pompy do użytku domowego. Dodatkowo, ta pierwsza grupa dzieli się na urządzenia z rozdrabniaczem i bez.

Pompy zatapialno-ściekowe

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia te przeznaczone są do brudnej lub bardzo zanieczyszczonej wody ściekowej. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i filtrom zanieczyszczenia nie przedostają się do środka pompy lub nie powodują trwałych uszkodzeń. Najniebezpieczniejsze mogą okazać się chusteczki higieniczne, kawałki folii lub ścierki, które mogą wkręcić się w mechanizm pompy i spowodować jej uszkodzenie i zaklinowanie. Dlatego też, wiele egzemplarzy wyposażono w stosowne zabezpieczenia, które w przypadku napotkania oporu, wyłączają pompę i chronią przed uszkodzeniem. Na rynku dostępne są także pompy z tzw. rozdrabniaczem, którego zadaniem jest rozłupywanie zanieczyszczeń na mniejsze kawałki. Pompy z rozdrabniaczem to urządzenia do "brudnej roboty" - wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przepompowania ścieków lub gnojownicy. 

Pompy zatapialne do domowego użytku 

Pompy zatapialne do domowego użytku są dużo bardziej kompaktowe niż ta pierwsza grupa pomp zatapialnych. Bierze się to z ich przeznaczenia i zastosowań - urządzenia te przystosowane są do czystej lub lekko zanieczyszczonej wody. Jednakże ich pomoc przy np. odwodnieniu zalanego garażu czy piwnicy jest nieoceniona. Pompy te bardzo często wyposażone są w sterowniki pływakowe, które po wypompowaniu wody do minimalnej wysokości, wyłączają urządzenie i zabezpieczają pompę przed pracą na sucho. Tzw. suchobieg jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, któremu należy zapobiegać - może doprowadzić do trwałego uszkodzenia pompy i konieczności wymiany sprzętu na nowy. Pompy zatapialne często nazywane są także pompami zanurzeniowymi - warto o tym wiedzieć i nie dać się zmylić.

Pompy powierzchniowe i zestawy hydroforowe

Pompy powierzchniowe (często nazywane także pompami ogrodowymi) to urządzenia, które w połączeniu ze zbiornikami hydroforowymi stanowią wydajne połączenie, które umożliwia wiele czynności wykonywanych w ogrodzie i na działce ogrodowej. Zestaw pompy i zbiornika nazywany jest hydroforem lub zestawem hydroforowym (nazwy używane są zamiennie). Gotowe zestawy są w stanie pobierać wodę z przydomowych studzienek oraz zasilać systemu zraszające. Zbiornik odpowiada za właściwy bufor ciśnieniowy - zestaw hydroforowy można także rozbudować o dodatkowy osprzęt. 

Pompy powierzchniowe charakteryzują się bardzo dużą wydajnością - na rynku coraz częściej pojawiają się rozwiązania okraszone szyldem SMART - są to gotowe zestawy, w który zbiornik i pompa są zintegrowane i pozwalają na elektroniczną kontrolę ciśnienia w układzie a także wiele innych możliwości. Nie czekaj i zapoznaj się z ofertą już dziś! 

Wydajne pompy do Twojego ogrodu! 

Kiedy wiesz już nieco więcej na temat rodzajów pomp możesz określić swoje potrzeby i wybrać sprzęt w pełni do nich dostosowany. Pamiętaj, aby przed zakupem zapoznać się z podstawowymi parametrami, takimi jak wydajność, wysokość podnoszenia, a także średnica króćców tłocznych - znajomość tego parametru pozwoli dobrać odpowiednie węże ogrodowe i osprzęt. Poniżej przedstawiamy listę najlepiej sprzedających się pomp na naszej stronie: 

Pompy spalinowe i olejowe - do rozwiązań przemysłowych i współczesnego rolnictwa! 

Pompy spalinowe znajdują zastosowanie na gospodarstwach rolnych i w przedsiębiorstwach - ich moc oraz wydajność pozwalają na wypompowywanie wody z zalanych terenów oraz przepompowywanie wody z niewielkich akwenów wodnych. Często wykorzystywane są także w pożarnictwie - do takich pomp należy np. pompa spalinowa Lider DPC 50, do zestawu warto dokupić wąż i szybkozłącza strażackie. W ofercie dostępne także pompy do pompowania oleju (pompa do oleju z gotowym zestawem Omnigena PO-2 CPN) Te i wiele więcej pozycji dostępna jest na naszej stronie bimex.pl - nie czekaj i zapoznaj się z ofertą już dziś! 

Polecane

OMNIGENA POMPA MH 1300

OMNIGENA POMPA MH 1300

669,00 zł brutto
pixel