Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maski i półmaski filtrujące

( ilość produktów: 12 )

Ochrona dróg oddechowych - maski przeciwpyłowe 

Praca na budowie i kilku innych miejscach wiąże się z obecnością niezliczonych ilości szkodliwego pyłu. Obcowanie z nim przez dłuższy czas może prowadzić do chorób dróg oddechowych i w efekcie do stałego uszczerbku na zdrowiu. Aby temu zapobiec powszechnie stosuje się maski do ochrony przeciwpyłowej o różnych klasach filtracji, które skutecznie ochronią nasze płuca przed obecnością ciał obcych w postaci cząsteczek. Na naszej stronie oferujemy szeroki wybór maseczek przeznaczonych do ochrony dróg oddechowych - nie czekaj i zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj! Ostatnie lata pokazały, że nawet maseczki mogą stać się nieodłącznym elementem naszego życia, nic nie wskazuje na to, aby stało się tak ponownie, ale na pewno warto ubezpieczyć się na zapas.

Do kogo maska ochronna?

Maseczki ochronne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na kontakt ze szkodliwym pyłem i nie tylko. Doskonale sprawdzą się także w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Z tego względu maski przeciwpyłowe doskonale sprawdzą się na budowie, często stosuje się także maski ochronne do szlifowania - czynność ta powoduje powstawanie ogromnych ilości pyłu. Z masek ochronnych korzystają także osoby pracujące przy ocieplaniu budynków - praca z wełną mineralną nie należy do najprzyjemniejszych, a jej implementacja bez odpowiedniego zabezpieczenia dróg oddechowych byłaby bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Ponadto, maseczki są wszechobecne w szpitalach i przychodniach. Ich pomoc jest także nieoceniona przy pracach lakierniczych - skutecznie chronią przed różnymi substancjami chemicznymi i lotnymi związkami - powszechnie wykorzystywane są również w laboratoriach i przemyśle chemicznym. 

Co znaczą oznaczenia na maskach przeciwpyłowych? 

Przeglądając ofertę masek przeciwpyłowych często spotykamy się z tajemniczymi oznaczeniami np. FFP1 lub FFP2 - co oznaczają i o czym nas informują? Oznakowania te to nic innego jak oznaczenie klasy filtracji. Skrót FFP (Filtering Face Piece) wywodzi się z angielskiego i oznacza stopień ochrony i klasę filtracji przeciwpyłowej. Dzięki znajomości oznakowań możemy wybrać maskę dostosowaną do naszych potrzeb, a także mieć świadomość, w jakim zakresie będzie nas chronić. Poniżej przedstawiamy o czym informują oznakowania na maskach przeciwpyłowych.

FFP1 - to oznaczenie informuje nas o tym, że maska może być stosowana w miejscach, gdzie stężenie pyłu nie przekracza 4-krotności maksymalnej dopuszczalnej wartości. Przykładowo, jeżeli maksymalna dopuszczalna wartość to 50 ppm, to maski możemy używać do zakresu 200 ppm. Oznaczenie FFP1 informuje również o tym, że maski filtrują i usuwają z powietrza do 80% cząsteczek o wielkości nie większej niż 0,6 ?m.

FFP2 - maski z tym oznaczeniem mogą być stosowane w miejscach, gdzie stężenie szkodliwych pyłów nie przekracza 10-krotności maksymalnej dopuszczalnej wartości. Dostosowane są także do filtracji 94% zanieczyszczeń o wielkości nieprzekraczającej 0,6 ?m. Całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 11%.

FFP3 - to największa spośród dostępnych klasa ochrony przeciwpyłowej. Maski z tym oznaczeniem mogą być stosowane w miejscach, w których stężenie cząsteczek pyłu nie przekracza 30-krotności maksymalnej dopuszczalnej wartości. Filtrują aż 99% zanieczyszczeń o wielkości mniejszej niż 0,6 ?m. Maski z tym oznaczeniem najczęściej wykorzystywane są w przemyśle chemicznym do ochrony przed szkodliwym działaniem cząsteczek substancji a także wirusów.

Co oznaczają jednostki PM, [?m] i [ppm]?

W przypadku omawiania klas filtracji spotykamy się z jednostkami takimi jak [?m] oraz [ppm] - warto więc wiedzieć co one oznaczają. Jednostka [?m] oznacza nic innego jak mikrometry ( 1 ?m = 0,001 mm). Wielkość pyłów to średnica ziaren/cząsteczek i podaje się je w postaci np. PM2,5 (takie oznaczenie oznacza pyły o wielkości 2,5 ?m). Skrót PM (Particulate Matter) i oznaczają wolne cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu. Wielkość [ppm] odnosi się z kolei do stężenia tych cząsteczek w powietrzu - sam skrót (ppm - parts per million ) oznacza liczbę części na milion i służy do określania stężenia.

Jaka maska przeciwpyłowa będzie najlepsza? 

Na rynku istnieje wiele różnych wariantów masek - różnią się nie tylko klasą filtracji, ale także przeznaczeniem. Co więcej, niektóre maski wyposażone są w dodatkowe zawory, które ułatwiają oddychanie. Na naszej stronie bimex.pl posiadamy szeroki wybór masek ochronnych - od jednorazowych maseczek ochronnych po zaawansowane maski filtrujące. Dzięki produktom takim jak: Półmaska przeciwpyłowa FFP1 Topex 82S133 lub półmaska przeciwpyłowa FFP2 z zaworem Topex 82S132 skutecznie zadbasz o ochronę dróg oddechowych!

pixel