Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauszniki ochronne, zatyczki i stopery do uszu

( ilość produktów: 6 )

Ochrona słuchu - kto jest narażony?

 

Praca z elektronarzędziami często wiąże się z generowaniem dużego hałasu, który naraża nasze aparaty słuchowe na uszkodzenie. Słuch to ważny zmysł, bez którego funkcjonowanie może być bardzo trudne, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Poniżej przedstawiamy listę zawodów najbardziej narażonych na szkodliwe działanie hałasu.

Przykładowe zawody narażone na hałas: 

  • Koordynatorzy ruchu naziemnego na lotnisku
  • Robotnicy drogowi 
  • Pracownicy ogólnobudowlani 
  • Ekipy remontowe

Te i wiele innych zawodów narażonych jest na szkodliwe działanie hałasu. Co więcej, stosowanie ochrony uszu zalecane jest dla dźwięków powyżej 85 dB - takie dźwięki generują niektóre elektronarzędzia, dlatego nawet jeżeli używasz hobbystycznie, koniecznie zadbaj o ochronę swojego słuchu! 

Czym jest hałas?

Hałas to właściwie pojęcie względne, ciężko go jednogłośnie zdefiniować, ponieważ dla każdego pojęcie hałasu jest nieco inne. Niemniej jednak hałasem nazywamy dźwięk o dużym natężeniu, który jest uciążliwy i może prowadzić do uszkodzenia aparatu słuchowego. Długotrwałe działanie dźwięków o natężeniu większym niż 85 dB może zaburzać działanie układu krążenia, powyżej 130 dB zaczynają drgać niektóre narządy, co może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Za próg bólu uznaje się dźwięki o natężeniu 140 dB dla dźwięków sinusoidalnych i 120 dB dla szumów akustycznych.

Jaki rodzaj ochrony? 

Wszystko zależy od tego, przed jakim dużym natężeniem dźwięku chcemy chronić nasze uszy. Na rynku dostępne są tradycyjne zatyczki do uszu i nauszniki, które możemy podzielić na aktywne i pasywne. Warto więc przemyśleć swój wybór i ochronić swój słuch.

Zatyczki do uszu - tradycyjny rodzaj ochrony, przeznaczony do amatorskiego i półamatorskiego użytku. Potocznie nazywane są także stoperami. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie uciążliwy hałas nie pozwala na komfortową pracę - doskonałe do domowych remontów, szlifowania i wielu innych czynności generujących dźwięk o dużym natężeniu. Warto też pomyśleć o zatyczkach, jeżeli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi bądź przejazdu kolejowego a opuszczające szlabany i przejeżdżające pociągi nie pozwalają Ci zmrużyć oka. Stopery to zazwyczaj niewielkie, piankowe bądź gumowe elementy, które wkłada się bezpośrednio do uszu. Zatyczki do uszu obniżają poziom hałasu w zakresie od 10 - 30 dB w zależności od modelu.

Nauszniki ochronne - z wyglądu przypominają słuchawki, jednak w przeciwieństwie do nich nie generują dźwięku tylko go tłumią. Zakłada się je bezpośrednio na uszy i w przeciwieństwie do zatyczek osłaniają całe ucho, a nie tylko kanał słuchowy. Zakres tłumienia nauszników ochronnych to zazwyczaj 20-35 dB w zależności od modelu. Nauszniki ochronne możemy podzielić na aktywne i pasywne, poniżej postaramy się przybliżyć nieco bardziej, czym na czym polegają i czym się różnią.

Nauszniki aktywne i pasywne - czym są i jak działają? 

Nauszniki pasywne - dźwięk o dużym natężeniu tłumiony jest poprzez gęste pianki bądź gąbki oraz dobre dopasowanie czasz tłumiących. Zakres ich tłumienia jest podobny jak w przypadku aktywnych nauszników, a nieskomplikowany sytem tłumienia przekłada się na dużo mniejszą cenę i popularność.

Nauszniki aktywne - to zdecydowanie bardziej skomplikowane pozycje. Nauszniki aktywne posiadają wbudowane odbiorniki, które odbierają i analizują hałas i następnie generują "antyhałas", czyli dźwięk o przeciwnej amplitudzie. W ten sposób amplitudy nakładają się na siebie i dźwięk zostaje wytłumiony.

Nauszniki ochronne - wygoda przede wszystkim!

Jeżeli szukasz nauszników ochronnych, które planujesz wykorzystać w zawodowej pracy, przede wszystkim wybierz taki model, który będzie wygodny. To jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza cecha nauszników ochronnych. To bez znaczenia, że nauszniki są wyposażone w zaawansowane technologie tłumienia, skoro przy użytkowaniu dłuższym niż 30 minut bardziej uciążliwe jest trzymanie ich na głowie niż sam hałas. Warto więc spojrzeć na takie cechy jak waga, a także poczytać opinie innych, w przypadku gdy nie mamy możliwości osobiście ich przymierzyć.

 

pixel