Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agregaty prądotwórcze

( ilość produktów: 6 )
Widok

Agregaty prądotwórcze - krótka charakterystyka 

 

Nieraz zdarzają się sytuacje, których nie sposób przewidzieć - choć czasami niektóre rzeczy wydają się mało prawdopodobne, to dzieją się właśnie wtedy, kiedy jesteśmy najmniej na nie przygotowani. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy kierować się przysłowiem "przezorny zawsze ubezpieczony" - w myśl tego powstały agregaty prądotwórcze, które oprócz wielu innych zastosowań, mogą uratować nas w kryzysowej sytuacji. Coraz częściej dochodzi przecież do najróżniejszych anomalii pogodowych i kilkudniowa przerwa w dostawie prądu na skutek gwałtownej burzy jest jak najbardziej możliwa. Na stronie bimex.pl oferujemy szeroki wybór agregatów od topowych producentów takich jak FOGO czy KARCHER - nie zwlekaj, ubezpiecz się już dzisiaj! 

Agregaty - do czego są nam potrzebne?

To dość oczywiste, że agregat służy do generowania prądu elektrycznego i jest wykorzystywany w miejscach, w których nie ma dostępu do elektryczności bądź dostęp ten jest bardzo mocno ograniczony przez różnego rodzaju okoliczności. Oprócz wspomagania domostwa w kryzysowych sytuacjach agregaty powszechnie stosowane są rownież w rolnictwie, a także na różnego rodzaju plenerowych imprezach, campingach, do zasilania łodzi i w wielu innych dziedzinach. 

Agregaty - czym są zasilane i jak działają? 

Podstawową jednostką napędową zdecydowanej większości agregatów są silniki spalinowe (niektóre jednostki zasilane są jeszcze gazem LPG, ale należą do znacznej mniejszości). Silniki spalinowe dzielimy na dwa typy: silniki benzynowe i silniki diesla (wysokoprężne). Skoro wiemy już, co napędza agregaty prądotwórcze, zastanówmy się teraz, w jaki sposób wytwarzana jest energia elektryczna.

Montowane w agregatach silniki to silniki spalinowe wewnętrznego obiegu - oznacza to, że krążące pod ciśnieniem spaliny wprawiają w ruch turbinę (wirnik), która obraca wirnikiem prądnicy - w tym miejscu obracający się wirnik wytwarza siłę elektromotoryczną (SEM), a energia mechaniczna zamieniana jest w energię elektryczną.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?

 

Przy wyborze odpowiedniego agregatu należy zaznajomić się trochę z kilkoma istotnymi parametrami, które pozwolą nam dokonać właściwego wyboru i oszczędzić późniejszego rozczarowania. W pierwszej kolejności należy zastanowić się ile mniej więcej energii potrzebujemy - wszystko po to aby optymalnie dobrać moc agregatu. To kluczowa kwestia, ponieważ w momencie, kiedy moc naszego sprzętu będzie niewystarczająca, możemy doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Poniżej przedstawiamy wybrane parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze agregatu. 

Moc - w tym przypadku moc elektryczna, informuje ile pracy wykona energia elektryczna w określonym czasie.  Agregaty o większej mocy będą w stanie wygenerować więcej energii i tym samym zasilić większe urządzenia. Należy pamiętać jednak o tym, że im więcej energii zużywamy, tym więcej musimy jej wytworzyć, co w praktyce oznacza większe spalanie

Rodzaj paliwa - w tym przypadku chodzi głównie o to, aby orientować się jakim silnikiem (benzynowym czy diesla) napędzany jest nasz agregat - po to, aby zakupić do niego odpowiednie paliwo.

Poziom emitowanego hałasu - poziom głośności wyrażany jest w decybelach [dB]. Ma to szczególne wtedy, gdy szukamy agregatu do zasilania domku letniskowego - nadmierny hałas może być bardzo uciążliwi, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Natężenie prądu i napięcie - te dwa parametry są o tyle istotne, ponieważ pozwalają nam lepiej dobrać agregat do naszych potrzeb. Prąd generowany w agregacie to zazwyczaj prąd przemienny (230 V 50 Hz), natomiast w przypadku natężenia wartości te mogą się różnić. Warto zwrócić na to uwagę ponieważ w przypadku zbyt dużego bądź małego natężenia prądu możemy uszkodzić zasilane urządzenie.

pixel