Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gwoździarki

( ilość produktów: 31 )
Widok

Gwoździarki - czym są gwoździarki? 

 

Gwoździarki służą do automatycznego wbijania gwoździ. Ktoś oczywiście powie, że do tej czynności wystarczy zwykły młotek a nie jakieś zaawansowane elektronarzędzie. Trudno się będzie z nim nie zgodzić - młotek również spełni to zadanie, ale to trochę tak, jakbyśmy próbowali wymiarować halę produkcyjną za pomocą linijki. Możliwe? - jak najbardziej! Efektywne? - niekoniecznie. Stąd gwoździarki to sprzęt dedykowany raczej profesjonalistom bądź osobom, dla których wbijanie gwoździ za pomocą konwencjonalnych narzędzi jest nad wyraz uciążliwe. Zautomatyzuj swoją pracę, skorzystaj z oferty dostępnej na bimex.pl i ciesz się bardziej efektywną pracą!

Gwoździarki - jak działa gwoździarka?

Skoro wiemy już, czym są gwoździarki zastanówmy się chwilę nad tym, w jaki sposób tak szybko i dokładnie wbijają gwoździe. Generalnie, gwoździarki dzielą się na trzy główne rodzaje: gwoździarki pneumatyczne, gazowe i gwoździarki akumulatorowe. Dwie pierwsze pozycje przypominają swoją pracą nieco pistolety, gwoździe zaś traktowane są jako naboje i pod ciśnieniem wstrzeliwane materiał. Faktycznie, zasada ich działania jest nieco podobna, jednak po zwolnieniu spustu nie dochodzi w nich do reakcji zapłonu. W gwoździarkach za "mechanizm napędowy" służy sprężone powietrze lub gaz propan-butan - gwoździe za pomocą specjalnego mechanizmy umieszczane są w niewielkim cylindrze. Po zwolnieniu spustu sprężone powietrze trafia do wąskiej komory, gdzie powstałe ogromne ciśnienie wypycha tłok i zarazem gwóźdź z bardzo dużą siłą. Praca gwoździarki pneumatycznej i gazowej przypomina zatem nieco pracę silnika tłokowego.

Gwoździarki akumulatorowe działają na zupełnie innej zasadzie. Energia elektryczna akumulatora zamieniana jest na energię mechaniczną mechanizmu zamachowego, który z nieco mniejszą siłą wbija gwoździe w materiał. Stosowane akumulatory to najczęściej ogniwa litowo-jonowe o napięciu wyjściowym 18 V. Takie parametry pozwalają wygenerować energię potrzebną do szybkiego wbijania gwoździ - warto pamiętać, że urządzenia akumulatorowe charakteryzują się ograniczonym czasem pracy.

Za automatyczne dozowanie gwoździ odpowiada bębnowy magazynek bądź taśma (gwoździarki szynowe). Wiele modeli posiada regulację parametrów takich jak chociażby regulacja głębokości wbijania - dzięki czemu możemy dostosować sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb.

Gwoździarki - jakie są rodzaje gwoździarek? 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje gwoździarek: pneumatyczne, gazowe i elektryczne. Dwie pierwsze pozycje nieznacznie się od siebie różnią i są dedykowane bardziej doświadczonym użytkownikom. 

Gwoździarki pneumatyczne - gwoździarki pneumatyczne wymagają najczęściej zewnętrznego połączenia z kompresorem - tylko w ten sposób narzędzie może dostarczyć sprężone powietrze do układu. Ponadto są bardzo wydajne, jednak niekoniecznie mobilne.

Gwoździarki gazowe - gwoździarki gazowe zasilane są gazem propan-butan, który magazynowany jest w niewielkim zbiorniczku przymocowanym do narzędzia. Gwoździarki gazowe pozwalają na wbijanie gwoździ z ogromną siłą - są jednak bardzo ciężkie przez co długotrwała praca z nimi, może okazać się bardzo męcząca. 

Gwoździarki akumulatorowe - gwoździarki akumulatorowe to zdecydowanie najlżejsze i najbardziej mobilne sprzęty z tego zestawienia. Wykorzystują zupełnie inną zasadę działania, jednak ich działanie obarczone jest pewnym limitem czasowym. Aby wydłużyć czas pracy, warto zaopatrzyć się w zapasowy akumulator, dzięki któremu unikniemy niepotrzebnej frustracji związanej z przerwaniem pracy urządzenia.

 

Gwoździarki - zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy!

 

Praca z gwoździarkami (szczególnie z pneumatycznymi i gazowymi modelami) wymaga od użytkownika pewnego doświadczenia. Są to zaawansowane sprzęty, które w nieodpowiedzialnych rękach mogą doprowadzić do tragedii. Gwoździarki działają trochę jak pistolet, często wymagają podłączenia sprężarki i praktycznie zawsze pracują pod ogromnym ciśnieniem.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy?

Przede wszystkim, należy zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa dołączoną do zestawu. To często pomijana czynność, ale bardzo ważna i nie należy jej bagatelizować. Producent najlepiej zna swój sprzęt, dlatego też zalecenia dotyczące bezpieczeństwa powinny być respektowane.

Rękawice ochronne - oczywiście dopóki nie celujemy gwoździarką w dłoń, ryzyko skaleczenia jest znikome i w takim przypadku nawet rękawice ochronne by nam nie pomogły. Niemniej jednak praca z gwoździarkami często wiąże się z pracą przy drewnie - dlatego warto chronić dłonie przed drzazgami i ostrymi skrawkami.

Okulary ochronne - co prawda praca z gwoździarkami nie wiąże się z powstawaniem dużych ubytków, jednakże zawsze warto zapewnić sobie dodatkową ochronę oczu, w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji. Wzrok to bardzo ważny narząd, o który należy dbać ze szczególną uwagą. Gwoździarki pracują pod ogromnym ciśnieniem, więc istnieje ryzyko niespodziewanego wystrzelenia jakiegoś ubytku.

pixel