Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nity

( ilość produktów: 101 )
Widok

Nity - krótka charakterystyka 

Czasami zachodzi potrzeba trwałego połączenia ze sobą dwóch powierzchni - kiedy wbijanie i wkręcanie śrub nie wchodzi w grę z pomocą przychodzą one - nity. To gwarancja stabilnego i trwałego połączenia - nie wierzysz? Sprawdź i przekonaj się sam!  

Do czego służą nity?

Nity to elementy montażowe, których ogólnym przeznaczenie jest montaż dwóch niezależnych od siebie powierzchni. Nity przy pomocy nitownic (zarówno ręcznych jak i pneumatycznych) aplikowane są szybko i skutecznie, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu naprężeń własnych materiału. Z tego powodu, nity doskonale sprawdzą się do łączenia ze sobą cieńszych powierzchni, które są łatwo podatne na uszkodzenia i odkształcenia. Aby zamontować nit należy na początku wywiercić w materiale niewielki otwór. Panuje ogólna zasada, że otwory montażowe powinny być o około 0,1 mm szersze niż średnica nita - pozwala to na sprawną aplikację bez żadnych "skutków ubocznych".  

Nity - najczęstsze materiały narzędziowe

Do produkcji nitów najczęściej wykorzystuje się materiały takie jak aluminium czy stal. Jednak jak powszechnie wiadomo, stal stali nierówna - do produkcji tych elementów stosuje się głównie stale nierdzewne. Ich struktura i właściwości stanowią silną podstawę i łącznik wielu konstrukcji. Antykorozyjne właściwości są również szczególnie porządane - wszelka rdza mogłaby negatywnie wpłynąć na żywotność samego nitu. Nity wykonane z aluminium są znacznie lżejsze, ale za to dużo mniej wytrzymałe. Aluminium należy do grupy metali lekkich, a jego gęstość w porównaniu do gęstości stali jest prawie 3-krotnie mniejsza. Niemniej jednak aluminium jest bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, środków chemicznych oraz posiada dobre właściwości antykorozyjne (poza niektórymi stopami). Aluminium jest także bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej niż stal przenosi obciążenia - jest jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe. 

Czasami możemy spotkać się także z nitami wykonanymi z miedzi czy mosiądzu - należą one jednak do rzadkości i nie są tak wydajne jak pierwsze dwa opisane materiały. Miedź podobnie jak aluminium jest metalem lekkim, jednak nie posiada zbyt dużej odporności na korozję. Czasami występuje także w stopach z aluminium (duralami).

Jakie są rodzaje nitów? 

Na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami nitów - każdy z nich sprawdzi się do nieco innych zastosowań. Zdecydowanie najszerszą grupą i najbardziej ogólną są nity standardowe, uniwersalne, które nie mają specjalnego przeznaczenia i korzystają z nich najczęściej majsterkowicze. Ponadto, wyróżniamy pozostałe, wyspecjalizowane rodzaje nitów:

Nity rowkowane - zwane także nitami jednostronnymi z rdzeniem. Doskonale sprawdzają się do łączenia otworów nieprzelotowych.

Nity rozwidlone - dzięki swojej budowie świetnie sprawdzą się do łączenia elementów wykonanych z miękkich materiałów, takich jak tworzywo sztuczne czy nawet drewno.

Nity zamknięte/nity szczelne - te stosowane są głównie do łączeń podwodnych.

Nity rozprężne - charakteryzują się największą siłą łączenia, są bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia mechaniczne.

Nity otwarte - stosowane są do łączenia elementów, między którymi nie występują wielkie obciążenia. Najczęściej wykonane są ze stopów aluminium lub miedzi.

Nity wpuszczane - ten rodzaj nitów dzięki swojej konstrukcji jest wpuszczany po obu stronach łączenia dzięki czemu możemy uniknąć wystających fragmentów i cieszyć się maksymalnie gładką powierzchnią! 

Same nity to nie wszystko!

Pamiętaj, same nity to nie wszystko - do ich skutecznej aplikacji i montażu potrzebujesz jeszcze wydajne narzędzie, które pozwoli na stworzenie trwałego łączenia. Na naszej stronie posiadamy szeroki wybór profesjonalnych nitownic, które współpracują z różnymi rodzajami łączeń. Do najlepszych urządzeń w tej kategorii należą: Nitownica akumulatorowa Bosch Professional GRG 18V-16 CNitownica akumulatorowa Milwaukee M18 ONEFPRT-0X oraz Nitownica akumulatorowa Milwaukee M12 BPRT-0.

pixel